Roman Petrus

Vítejte na mé webové stránce

rpetrus3

Zemřel Michael Gorbačov

Člověk, který se asi nejvíce zasloužil o naši svobodu získanou v roce 1989. Nositel Nobelovy ceny míru z roku 1990. Ve své rodné zemi Rusku poměrně neoblíben. Na západě poměrně zapomínán.

Díky jeho jménu čeští čtyřicátníci a starší chápou slova jako glasnost a perestrojka. Tedy hlavní pojmy, o které se tento komunistický leader zasloužil. Je velká otázka, zda si plně uvědomoval, jaké dopady budou tyto jeho pokusy o reformy mít. Především velká míra demokratizace, kterou nastavil, následně změnil Sovětský svaz zásadním způsobem.

Na svých cestách po světě často říkal, že ekonomické reformy nebudou fungovat bez radikální změny politického systému. V tom se zásadně odlišoval od třeba čínského přístupu. Ten vsadil na to, že zachová politický systém a provede jen postupné ekonomické reformy. Vývoj ukázal, že čínská cesta Teng Siao-phinga byla nakonec tou pragmatičtější.

Pro Českou republiku měl Gorbačov především přínos v tom, že zrušil všechny předchozí doktríny, které říkaly, že Sovětský svaz má právo kdykoliv intervenovat ve všech svých satelitech. To on odmítl. Zase je otázka, zda to bylo tím, že měl se samotným Ruskem dostatek problémů, nebo byl skutečně přesvědčen, že by bylo dobré, aby se ostatní státy o sebe staraly samy.

Čest jeho památce. Byl to velký muž.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *